Zatvoriť

Váš príspevok na kultúru

Vedeli ste, že ak si kúpite na Vianoce pod stromček nový smart TV až 3 % z ceny televízora tvorí Váš „príspevok“ na kultúru? V prípade, ak si kúpite nový mobilný telefón, prispejete sumou 0,7 % z ceny mobilu a z ceny USB kľúčapamäťovej karty prispejete sumou 6%.

Ako je to možné? Autorský zákon č. 185/2015 Z. z. ustanovuje výrobcom, dovozcom a predajcom technických zariadení, ktoré umožňujú zhotovenie kópií autorských diel, povinnosť platiť organizácií kolektívnej správy (napr. SOZA) náhradu odmeny za použitie diela, ktorá sa vypočítava z ceny technických zariadení uvedených na trh. Tento poplatok sa logicky následne premieta do maloobchodnej ceny.

Z čoho ešte platíme takýto príspevok na kultúru?

Autorský zákon v prílohe č. 2 špecifikuje, že takéto „príspevky“ sa platia aj z tabletov, herných konzol, kamier, fotoaparátov, počítačov, tlačiarní, či skenerov, CD a DVD nosičov a pod.

Pri vianočných nákupoch teda môžete mať dobrý pocit, že podporujete kultúru a autorov. Samozrejme neplatí to len počas Vianoc.

Bratislava, 13. novembra 2016

< späť na aktuality

Máte otázku? Neváhajte sa nám ozvať.
Prihláste sa k odberu noviniek:

Vaša emailová adresa bude uložená v systéme tretej strany a použitá výlučne na občasné zasielanie noviniek z našej stránky.