Zatvoriť

Vedeli ste, že antiradar v aute Vás môže stáť vodičák až na 2 roky?

Zákaz používania antiradarov v autách: Čo hovorí zákon?

Podľa § 3 ods. 3 zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke v znení neskorších predpisov, je používanie technických prostriedkov a zariadení, ktoré umožňujú odhalenie alebo ovplyvňovanie funkcií technických prostriedkov používaných pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky, zakázané.

To znamená, že antiradary, ktoré vodičom pomáhajú detegovať radarové merania polície, sú v automobiloch nelegálne.

Zariadenie nemusí byť zapnuté

Pre porušenie zákona nie je potrebné, aby bolo zariadenie aktívne. Vodič sa dopúšťa priestupku už tým, že má takéto zariadenie umiestnené vo vozidle spôsobom, ktorý umožňuje jeho použitie. Takže aj vypnutý antiradar môže byť dôvodom na pokutu alebo zákaz činnosti viesť motorové vozidlo.

Sankcie

Priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky môže viesť k uloženiu zákazu činnosti viesť motorové vozidlo až do dvoch rokov. Toto prísne opatrenie má za cieľ zabrániť vodičom v používaní nezákonných prostriedkov na obchádzanie radarových meraní.

Čo to znamená pre vodičov?

Už samotné umiestnenie antiradaru vo vozidle je porušením zákona a môže byť dôvodom na uloženie pokuty a tiež zákazu činnosti viesť motorové vozidlá až na 2 roky.

Bratislava, 6.7.2024

Máte otázku? Neváhajte sa nám ozvať.
Prihláste sa k odberu noviniek:

Vaša emailová adresa bude uložená v systéme tretej strany a použitá výlučne na občasné zasielanie noviniek z našej stránky.